Archive for the ‘Aplikacje Google’ Category

Chrome - wygoda użytkowania

Sunday, November 13th, 2011

Dziś troszkę na temat przeglądarki Chrome. Od jakiegoś czasu chrome jest najczęściej używaną przeze mnie przeglądarką www (w domu). Obserwuję zmiany zachodzące w niej i chciałem się podzielić małymi spostrzeżeniami do wersji 15

chrome15_info.png

1 zmiana dotyczy podziału na dwie odrębne części w panelu startowym (odpowiednik dodatku Fast Dial w Firefox)
pierwsza część to najczęściej otwierane strony druga natomiast to aplikacje rozszerzające funkcjonalność Chrome. Aplikacje były uprzednio zaszyte gdzieś w menu przeglądarki więc to moim zdaniem duży plus.
2 zmiana to bardziej intuicyjne pojawianie się i szeregowanie najczęściej otwieranych stron i łatwe ich usuwanie w razie takiej potrzeby

Rozdzielenie na oba panele pokazałem niżej.

Strony najczęściej otwierane:
chrome15_panel-startowy.png

Panel aplikacji:
chrome15_panel-startowy2.png

Przełącznik między częściami panelu:

switch-panel-chrome.png

Wprawdzie z panelu aplikacji korzystam rzadziej, ale jednak - więc takie rozwiązanie wydaje mi się rozsądne.

Excel 2010 - Połączenie z chmurą Google Docs

Saturday, August 13th, 2011

Excel to świetne narzędzie do pracy grupowej, przekonali się o tym na pewno ci, którzy używają go w firmach. Poza siecią firmową praca grupowa nie jest już taka łatwa do skonfigurowania. Na szczęście można do tego celu użyć zasobów Google Documents.

Oczywiście mam na myśli dokumenty i arkusze prywatne a nie firmowe, bo byłoby to naruszeniem polityki bezpieczeństwa swojej firmy, a tego należy się strzec, bo konsekwencje mogą być bardzo nieprzyjemne.
Aby móc podłączyć Excela do “chmury” google należy ściągnąć aplikację-wtyczkę Google cloud connect i zainstalować ją. Jest ona przeznaczona dla aplikacji word, excell i powerpoint w wersjach 2003/2007/2010

excell_and_cloud.png

Następnie należy uzupełnić danymi do logowania w koncie google i wybrać miejsce gdzie będzie przetrzymywana kopia lokalna.

excell_and_cloud2.png

i to właściwie wszystko. Po utworzeniu arkusza w Excelu i jego synchronizacji z google ustawiasz w Dokumentach Google komu chcesz go udostępnić.

Szybkie przyporządkowanie etykiet w Gmailu

Wednesday, April 15th, 2009

Zalety stosowania etykiet w Gmailu opisałem już dość dawno. W skrócie rzecz ujmując służą one do szybszego znajdowania emaili i sprawniejszego zarządzania pocztą. Wracam do tematu ponieważ niedawno pojawiły się nowe właściwości związane z etykietami.

Pozwalają one szybko i wygodnie przypisać etykiety bez zagłębiania się w menu.

W menu nad listą wiadomości pojawiły się pozycje: Przenieś do oraz Etykiety. Po rozwinięciu obie funkcje wyglądają dość podobnie lecz różnią się od siebie kilkoma ważnymi szczegółami.

Przenieś do

Ma za zadanie sklasyfikować daną wiadomość do konkretnej etykiety i po jej zastosowaniu wiadomość staje się niewidoczna w liście odebranych a jest dostępna tylko po otwarciu konkretnej etykiety. Działanie jest podobne jak w przypadku folderów.

gmaillabelsmove.jpg

Etykiety

Ma za zadanie przypisanie jednej lub więcej etykiet do wiadomości co jest bardzo przydatne jesli wiadomość spełnia kilka kryteriów a tak jest bardzo często. Wywołanie tej funkcji następuje przez wybranie z menu lub naciśnięcie litery L (może być mała litera). Skrót klawiaturowy działa dopiero po aktywowaniu funkcji skróty klawiaturowe w Gmail Labs.

gmaillabelsmark.jpg

W obu przypadkach możemy używając klawiatury szybko zawęzić listę etykiet do tych, które chcemy przypisać. Wpisując w czarnym okienku początkowe litery etykiety uzyskujemy do nich szybszy dostęp. Jest to szczególnie przydatne jeśli utworzyliśmy już dużą liczbę etykiet i przedzieranie się przez ich listę jest czasochłonne.

gmaillabelsmark1.jpg

To jest ostatni wpis dotyczący Gmaila na tej stronie, wszystkie kolejne wpisy będą się pojawiać na stronie aplikacje online

Gmail Labs po polsku

Friday, April 3rd, 2009

Obecnie aby skorzystać z nowości i opcji w Gmail Labs wcale nie trzeba zmieniać języka na English  US. Wszystkie nowinki techniczne Gmaila i jego  specyficzne opcje są dostępne z opisem w języku polskim. 

Dodawanie tła w Dokumentach Google

Thursday, April 2nd, 2009

Jeśli często używasz Dokumentów Google zapewne zastanawiałeś się chwilami jak dodać własne tło do dokumentów, zwłaszcza jeśli te dokumenty udostępniasz innej osobie.

Zastosowania tła mogą być różne od ozdobienia dokumentu i stworzenia innego wyglądu do zastosowań informacyjnych i dla podkreślenia ważności dokumentu (znaki wodne)

Grafika tła w Dokumentach Google ma jednak to do siebie że nie przenosi się jeśli konwertujemy plik na pdf, doc, wxf. Czyli jeśli chcesz taki plik zapisać na swoim dysku to niestety będzie on pozbawiony tła.
Mimo iż jest to jakieś ograniczenie, uważam że warto się tego nauczyć i stosować.

Budowa dokumentu google to w zasadzie budowa pliku DHTML a więc do zrozumienia jego struktury wystarczy minimalna znajomość języków html i css. Właśnie w oparciu o konstrukcje językowe html i css opiera się metoda dodawania tła do dokumentu.

Jeśli nie pociąga Cię wiedza z zakresu CSS i HTML to po przeczytaniu tego artykułu właściwie nie będziesz miał potrzeby zgłębiania tajników html gdyż wszystko co jest potrzebne dla dokumentów google będzie tu pokazane.

Istota dodania tła zamyka się w kilku prostych krokach:
1. Tworzymy plik tła w formacie jpg lub png i niezbyt dużych rozmiarach.
2. Wstawiamy plik do jednego z dokumentów.
3. Pobieramy do schowka pamięci jego id otwierając kod html dokumentu
4. Wstawiamy id pliku do kodu css w dokumencie w którym chcemy zastosować ten plik jako tło.

Zacznijmy od 1 kroku
1. Przygotowałem sobie dwa pliki. Jeden ma być znakiem wodnym. Drugi ma imitować tło kartki w zeszycie. Pliki oczywiście znacząco odbiegają od doskonałości :)

1)

znakwodny.jpg

2)

kartka.jpg

2. W drugim punkcie mamy wstawić te pliki do dokumentu. Mam na myśli taki dokument, który nie będzie udostępniony, ani też nie będzie miał żadnej innej funkcji poza tym że będzie kontenerem dla naszych grafik. Aby dodać naszą grafikę do dokumentu wybieramy menu Wstaw (insert) a następnie obraz (picture)

csseditinggdocs3.JPG

Przy wstawianiu obrazu jest możliwość wyboru miejsca skąd chcemy pobrać obraz. Można wybrać ze wskazanego miejsca w internecie lub z własnego komputera. Poniżej pokazałem możliwe opcje przy wstawianiu obrazu.

csseditinggdocs4.JPG

3. Gdy już obraz jest załadowany dążymy do realizacji punktu 3. W tym celu z menu wybieramy Edycja a następnie edycja HTML.

csseditinggdocs5.JPG

Kolorem żółtym zaznaczyłem fragment kodu, na który trzeba zwrócić uwagę. Jego położenie w kodzie html zależy od tego czy jest to pierwszy ze wstawianych obrazów czy też kolejny. ID jest unikalnym kodem grafiki w kontach google. Jeśli przepisałbyś teraz kod tej grafiki i użył u siebie to działałby on tak samo jak u mnie.
Zaznacz i skopiuj do schowka kod który jest u Ciebie.

4. Utwórz teraz nowy dokument lub otwórz dokument już istniejący.

Kliknij menu Edycja a następnie Edycja CSS

csseditinggdocs1.JPG

csseditinggdocs.JPG

Wklej poniższy kod zastępując ciąg File?id=… swoim id.
Będzie to wyglądać jak na ilustracji powyżej.

body {
background-image: url(’File?id=dhjzvcrj_77gdk89nd5_b’);
background-repeat: repeat-y;
padding-left: 70px;
}
p {
line-height: 20px;
}

To już wszystko. Zobacz jak wygląda tło w zastosowaniu. Myślę że Ty stworzysz coś o wiele lepszego (mając zdobytą tu wiedzę).

csseditinggdocs6.JPG

csseditinggdocs2.JPG