Archive for the ‘ciekawe blogi’ Category

Excel 2010 - przykłady działania funkcji PROPER()

Tuesday, February 18th, 2014

Sporo czasu temu omawiałem dla wersji Excel 2003 funkcję Z.WIELKIEJ.LITERY() która w wyniku daje WIELKĄ pierwszą literę wyrazu a pozostałe zamienia na małe. Jej odpowiednikiem w anglojęzycznej wersji Excela jest funkcja PROPER(). Obie wersje językowe robią dokładnie to samo.
Poza tym zamieniają one w ten sam sposób litery zaczynające każdy wyraz w zdaniu które wskazujemy jako argument funkcji.
Ma to zastosowanie przy imporcie danych do excela, kiedy zdarzy się że każda litera imienia i nazwiska lub nazwy miasta w zaimportowanym tekście jest duża, a nam potrzeba naturalnego formatu. Pewnie znajdzie się jeszcze setki zastosowań tej funkcji, między innymi przeróbka fragmentów tekstów marketingowych w ofercie, tak aby pierwsza litera każdego wyrazu była duża.
Poniżej pokazałem jak wygląda przykład zastosowania tej funkcji.

excel_proper_f.png

Prawda że fajne ?

Poza tym jak szybko nas wyręcza ze żmudnej pracy. :)

Odwoływanie się do komórek w innych arkuszach

Friday, June 22nd, 2012

Pierwotnie artykuł miał mieć inny tytuł, ale chciałem wrócić jeszcze do tego co ostatnio napisałem o nazywaniu komórek i zakresów.

Otóż jeśli chcemy przykładowo w komórce C9 arkusza Arkusz2 odnieść się do komórki AX11 w arkuszu Arkusz1 to musimy napisać w komórce C9 coś takiego:

=Arkusz1!AX11

Z kolei jeśli zastosujemy nazwę dla komórki to piszemy po prostu tę nazwę. Przykładowo komórkę AX11 w arkuszu Arkusz1 nazwiemy PRĘDKOŚĆ (wielkość liter nie ma znaczenia) to w komórce C9 arkusza Arkusz2 piszemy

=PRĘDKOŚĆ

i wyświetla nam się wartość tej komórki

Ponieważ temat odwoływania do komórek jest dość szerokim tematem to szkoda się ograniczać tyllko do tego przypadku.
Niegdyś omawiałem na tej stronie temat tworzenia listy rozwijanej na podstawie wartości w zaznaczonej grupie komórek.

sprpopr1.png

Formalnie w Excelu nosi to nazwę sprawdzanie poprawności

Jeśli chodzi o najnowszą wersję Excela (2010) to nie ma żadnych ograniczeń aby dane do listy pochodziły z innego arkusza. Po prostu przy wyborze źródła danych zaznaczamy inny arkusz i na nim zakres komórek. W wersji 2003 i starszych ograniczenie jest takie że dane do listy można pobrać wyłącznie z aktywnego w danym momencie arkusza.

chyba że …
No właśnie

…zastosujemy nazwę dla pożądanego zakresu komórek i do tej nazwy w okienku sprawdzania poprawności się odniesiemy pisząc:

=MOJA_NAZWA

oczywiście MOJA_NAZWA zastąp tą właściwą

Abyś to zrozumiał i mógł zastosować wystarczy że przeglądniesz poprzedni post oraz ten o sprawdzaniu poprawności

Aby sobie utrwalić zrób to najlepiej teraz

I jeszcze ostatni temat

To że nazwę przypisujemy do komórki pewnie Cię już nie dziwi, ale czy wiedziałeś(aś) że tą samą metodą możemy nazwę przypisać nie do komórki tylko do wartości.

nazwadostalej1.png

Można powiedzieć że to takie definiowanie stałej, która może mieć zasięg dla całego skoroszytu. Przykładem może być jakiś współczynnik do obliczeń matematycznych (dzięki czemu reguła ze wzorem staje się bardziej czytelna) lub stopa procentowa, może to być nawet stała tekstowa np nazwa ZUS przypisane do stałej “Zakład Ubezpieczeń Społecznych”
Jeśli to zdefiniujesz zobaczysz że w miejsce napisanego słowa ZUS podstawi się automatycznie Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Spróbuj i przekonaj się :)

Konsekwencje nie przedłużenia domeny w terminie

Monday, September 26th, 2011

Konsekwencje takiego przeoczenia mogą być różne. W przypadku tej strony to niestety znaczący spadek odwiedzin już po przywróceniu domeny. Tak się złożyło że mój laptop był drugi raz w naprawie, tym razem przeszedł gruntowny “przeszczep” układu graficznego w karcie nvidii bo poprzedni niemal całkiem się uszkodził i był wrażliwy nawet na drobne nagrzanie. Miejmy nadzieję że teraz będzie ok.

Pozdrawiam wszystkich którzy nie zwątpili i nadal czytają :)

Jakiś czas bez laptopa

Tuesday, June 14th, 2011

Witam

Przez pewien czas miałem problem z komputerem, stąd rzadsze pisanie na tej stronie, ale chcę to zmienić. :) Sprzęt komputerowy jest już sprawny i można się wziąć za pracę.

Zmiana proxy w Firefox 4.0 i Opera 11

Sunday, March 27th, 2011

Chwilę o tym nie pisałem. Ostatnio ściągnąłem i zainstalowałem Firefoxa 4.0 i Operę 11 (tę ostatnią bardziej z ciekawości). Nie licząc różnic w wydajności (na plus) to nie ma zbyt wielkich zmian. W zasadzie zmiana proxy wygląda prawie identycznie jak poprzednio. Zmianie uległ nieco interfejs aplikacji choć jest i tak podobny do poprzednich wersji. Różni go tylko liczba wodotrysków w stylu wyświetlanie miniatury strony po najechaniu na jedną z zakrytych aktualnie kart (Opera 11), bardziej estetyczne i miłe dla oka okienka do potwierdzenia zapamiętania hasła na danej stronie. W zasadzie owe “ulepszenia” dotyczą obu przeglądarek, obie mają też estetyczny i ograniczony do minimum interfejs główny, menu główne jest schowane w lewym górnym rogu i bez potrzeby nie zajmuje uwagi

Moje wrażenia dotyczące obu przeglądarek są ogólnie dobre. Nie zmienia to faktu że na co dzień korzystam z Firefoxa i Chrome, natomiast IE8 to absolutna rzadkość nie ze względów uczuciowych, lecz po prostu niektóre funkcje są trudnosdostępne i mało intuicyjne.

Opera11

opera11_interface1.PNG

Firefox 4.0 w Windows XP

firefox40_interface.PNG

Firefox 4.0 w Windows 7

firefox40_interface.jpg

Firefox 4.0 ustawienia Proxy
firefox40_proxy.PNG

firefox40_proxy2.PNG

Opera 11 ustawienia Proxy
opera11_proxy1.PNG
opera11_proxy2.PNG
opera11_proxy3.PNG